Studenti bez střechy nad hlavou. Koleje jsou plné, byty rekordně drahé

Nedostatek bytů doléhá na studenty, kteří hledají pronájem na následující akademický rok. Ti, kteří shánějí ubytování v místě studia a nedostanou lůžko na koleji, mohou mít od září zásadní problém. Pronájmy bytů jsou nejdražší za posledních osm let. Studenty navíc nechce mít za­ nájemníky každý majitel bytu.

Studenti se proto pouští do hledání ubytování dříve než v minulosti. „Zatímco v minulých letech byl největší nárůst ve vyhledávání inzerátů na konci měsíce srpna a s počátkem září, letos je to již o čtrnáct dní dříve,“ uvádí šéf portálu Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

Zejména ve velkých městech se studenti přetahují o volné byty s dlouhodobými nájemci. V tomto soupeření však většinou tahají za kratší konec provazu.

„Studenti mají zhoršenou pozici, protože hledají buď krátkodobý pronájem, nebo je jejich bonita pro pronajímatele nejistá,“ říká Petr Makovský z portálu Reality.iDNES.cz.

Majitelům vadí i to, že studenti chtějí obvykle kvůli úspoře bydlet ve větším počtu. Rychleji se totiž opotřebovává bytové zařízení, což vede k potřebě dalších investic.

Bojí se toho hlavně majitelé nových bytů. Proto si často vymiňují, aby kancelář studentům byt nepronajímala. „Chtějí mít klid. Od studentů přitom očekávají výrazně větší hlučnost a možnost výskytu večírků,“ komentuje Martin Vlasák ze společnosti Next Reality. Vlastníci bytů si nechtějí kazit sousedské vztahy nebo řešit případné stížnosti. To platí obzvlášť v­ případě domů, kde žijí starší obyvatelé.

„U starších nemovitostí je ochota vzít studenty větší než v případě nových,“ uvádí Kamila Buráňová, majitelka kanceláře RE/MAX Plus. A­ pokud už svolí, občas podle ní nastavují u „studentských“ bytů vyšší nájemné.

obyvatelé.

„U starších nemovitostí je ochota vzít studenty větší než v případě nových,“ uvádí Kamila Buráňová, majitelka kanceláře RE/MAX Plus. A­ pokud už svolí, občas podle ní nastavují u „studentských“ bytů vyšší nájemné.

Studenti versus mladé rodiny
Při hledání podnájmu mají studenti jiné preference než ostatní klienti. Většinou shánějí větší byty s neprůchozími pokoji, o něž často jeví zájem i mladé rodiny. „K přetahování mezi těmito dvěma skupinami dochází, protože bytů k pronájmu o­ velikosti 4+1 nebo větších je opravdu poskrovnu,“ potvrzuje Vlasák.

„V měsících nástupu do škol se poptávka po nájemním bydlení rapidně zvedá,“ říká provozní ředitel Fincentra Reality Martin Fojtík. Situace se každý rok opakuje, a dokonce s tím někteří majitelé bytů spekulují. „Uvolní svůj byt na trh až v tomto termínu a slibují si od toho vyšší pronajímanou cenu,“ vysvětluje Fojtík.

Zájem studentů o bydlení v pronájmu je každoročně vysoký. „Podle našich čísel volí studenti v 60 procentech případů koleje a 40 procent řeší bydlení přes nájmy,“ uvádí Fojtík.

Kapacita kolejí ale nestačí uspokojit poptávku. „Překvapilo mě, že v celém Brně nejsou volné koleje. Všechny, včetně těch soukromých, byly obsazené hned v­ den spuštění rezervací,“ říká studentka Masarykovy univerzity v­ Brně Nicol Tinková.

Sedmnáct tisíc za 3+1
Studenti jsou tak nuceni poohlížet se po bydlení v nájmu a často jsou kvůli nižší ceně ochotni dojíždět. „Studenty můžeme obecně rozdělit na dva typy. V první řadě jsou to tací, kteří si rádi za bydlení připlatí. Druhá skupina chce co nejvíce ušetřit, takže si vybírá byty v okrajových částech měst,“ vysvětluje Makovský.

Sehnat levné bydlení je ale pro studenty čím dál těžší i mimo centra. I v Ústí nad Labem se průměrná cena za třípokojový byt o velikosti 65 metrů čtverečních vyšplhala na více než sedm tisíc korun. V Praze podobné bydlení v průměru vyjde na téměř 17 tisíc.

„Je dokonce možné, že u některých nemovitostí může nárazově dojít k nárůstu ceny i z důvodu větší poptávky od studentů v daný okamžik. Růst ceny podnájmů je vzhledem k nedostatku na trhu v­ Praze dlouhodobě konstantní,“ uvádí ředitel Maxima Reality Goran Andonov.

Autor: Marek Tomanka

Další články