Vývoj cen nemovitostí a úrokové sazby v období od roku 2008 – 2017
Ceny nemovitostí za poslední roky rapidně stouply. Jak bude vývoj pokračovat? Vyplatí se do nemovitostí investovat nebo je správná doba k prodeji?
Jak asi většina lidí zaznamenala, tak po roce 2008 došlo k poklesu cen nemovitostí o zhruba 10 – 15% během tří let. V tu dobu byla nabídka nemovitostí, oproti poptávce, výrazně vyšší a každý, kdo si chtěl v tu dobu koupit nemovitost, mohl vybírat ze stovek nabídek v dané lokalitě. Pokud se poptávající rozhodl pro daný byt, tak si ve většině případů ještě dohodl nemalou slevu z nabízené ceny a majitel mu jí rád poskytl.
V roce 2011 došlo k obratu a ceny bytů se po tříletém propadu začaly opět zvyšovat, až se v roce 2014 dostaly zpět na cenovou hladinu z roku 2008. Většina lidí očekávala, že se růst cen zastaví, ale stal se přesný opak, tempo se ještě zvýšilo a růst cen trvá až dodnes.
Kdo koupil nemovitost v letech 2010 – 2012, udělal nejlepší investici, protože se její hodnota výrazně vyšší a to až o 40%!
A co bude dál? Vyplatí se nemovitosti spíš prodávat nebo naopak kupovat?
Ani jedna odpověď není špatná. Na vývoji cen nemovitostí se totiž podílí několik faktorů, jsou to úrokové sazby hypoték, nezaměstnanost a průměrná mzda.
Úrokové sazby hypoték šly rapidně dolů, od roku 2009 až o téměř 4% – peníze jsou dostupnější, i když současně dochází k lehkému zvyšování sazeb a zpřísňování pravidel pro získání hypotéky – tedy dostupnost půjčky na bydlení je náročnější.
Nezaměstnanost – pokud je vysoká, tak se lidé bojí zadlužit, protože kdyby přišli o zaměstnání mohlo by pro ně být složité najít si novou práci a splácet tak půjčky. Nezaměstnanost v ČR dlouhodobě klesá, zvyšuje se tedy tím ochota lidí brát si nejen hypotéky, ale i jiné půjčky.
Průměrná mzda v České republice roste rychleji než míra inflace, možnosti lidí jsou tedy větší.
Když se podíváme na tyto faktory společně – nízké úrokové sazby, nízká nezaměstnanost a zvyšování průměrné mzdy, tak vedou k velmi dobrým podmínkám pro lidi, kteří si chtějí koupit nemovitost, to nám ukazuje i aktuální poptávka po nemovitostech, která je opravdu velmi vysoká. Tento faktor nahrává i prodávajícím, kteří mohou za své nemovitosti obdržet rekordní sumy.
I když se v současné době zpřísňují pravidla bank k poskytování úvěrů a úrokové sazby zlehka rostou, tak „hlad“ po nemovitostech bude stále velký, a i když bude tempo růstu poptávek klesat, tak stále poroste. Když se podíváte na rok 2008, kdy ceny nemovitostí byly vysoké a úrokové sazby se pohybovaly okolo 5 -6 % p.a. , a když tento rok porovnáte se současností, kdy ceny jsou výrazně vyšší a úrokové sazby jsou naopak výrazně nižší, je stále výhodnější koupit si nemovitost dnes, než v roce 2008. Při financování hypotečním úvěrem a splatností 30 let bude vaše měsíční splátka o 1000 – 2000 Kč nižší.
Budou nemovitosti zlevňovat? Vyplatí se nemovitost prodat/koupit nebo ještě počkat?
I když ceny nemovitostí pravděpodobně v budoucnu klesat nebudou, tempo růstu cen se výrazně zpomalí, a to proto, že možnosti získání financování hypotečním úvěrem bude složitější a kupující bude muset mít více vlastních finančních zdrojů. Úroková sazba již minima dosáhla a očekává se její postupné a stálé zvyšování.
Pokud si tedy hrajete s myšlenkou jestli nemovitost prodat nebo ještě počkat, tak bych doporučoval s prodejem neotálet – ceny jsou na vysoké cenové hladině a časová rychlost prodeje nemovitostí je dnes opravdu obdivuhodná. Jsou ideální podmínky k prodeji! Stejně tak, pokud jste si koupili byt například před 5 lety a uvažujete o prodeji a zároveň koupi většího bytu, lepší podmínky nebudou.