Barrandovské terasy mají další šanci na obnovu

Proslulé Barrandovské terasy mají před sebou další příležitost k obnově. Jedinečný objekt s vyhlídkou na Vltavu a luxusní restaurací dal na konci 20. let minulého století vybudovat Václav Havel, otec bývalého prezidenta. Poslední host podnik opustil v roce 1994 a od té doby terasy chátrají. Jejich nynější majitel, Řek Michalis Dzikos, ale nyní spustil na barrandovských skalách přípravné stavební práce.

Vyčištění dříve zarostlého okolí zchátralé budovy a ohrazení novým plotem nasvědčuje, že se rekonstrukce skutečně rozběhne. Mluví tak i dělníci, kteří právě svačí u hromady očíslovaných kamenů.

Majitel Michalis Dzikos je ale tajemnější. Dlouhodobě je v zahraničí a své asistence nedal zmocnění odpovídat na otázky Českého rozhlasu.

Jana Gillárová ale v dřívějším vyjádření pro týdeník Dotyk potvrdila, že společnost Barrandovské terasy počítá se započetím opravy historické budovy od architekta Maxe Urbana v červnu až červenci letošního roku.

Věří tomu i ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců:

„Zdá se, že se ledy daly skutečně do pohybu a že velká stavební akce bude v tomto roce nějakým způsobem zahájena,“ říká.

Funkcionalistická perla nad Vltavou by tak mohla znovu získat někdejší lesk

 

Filmové hvězdy a hudba R. A. Dvorského

„Z doby první republiky to nepamatuji, tak stará nejsem, to byla noblesa. Mám fotky, tam hrával R. A. Dvorský a tančilo se na parketu,“ vzpomíná paní Vlasta Cibulová, která bydlí nedaleko kdysi slavného barrandovského výletního podniku.

Ve 30. a 40. letech minulého století se na terasách scházely filmové hvězdy a o nedělích přijížděly davy Pražanů. Po roce 1948 stát terasy znárodnil. Elegance a luxus jim ale zůstaly.

Barrandovské terasy v dobách své proslulosti (archivní foto)Foto: Muzeum hl. města Prahy

„Když jsme se sem nastěhovali, tak jsme tam chodívali často. Francouzská restaurace byla nádherná, hrála tam živá kapela, venku se tančilo. Sedělo se venku s výhledem na řeku – ten pohled je neskutečný,“ vzpomíná dál paní Cibulová.

Na začátku 90. let stát v restituci vrátil areál synům zakladatele Václavu a Ivanu Havlovým. V roce 1994 ale restaurace provoz ukončila. K obnově nedošlo i kvůli rodinným sporům o majetek.

„Jenom to už potom postupně chátralo. A my už jen sledovali tu příšernou devastaci a byli z toho smutní,“ poznamenává Vlasta Cibulová.

Teď areál vlastní akciová společnost Barrandovské terasy, Michalis Dzikos je jejím jediným akcionářem. Specializuje se na opravy architektonických památek první republiky.

Přibydou další dva větší objekty

Obnova Barrandovských teras by podle ředitele odboru památkové péče pražského magistrátu Jiřího Skalického měla trvat tři roky.

„Projektová dokumentace předpokládá, že historický objekt bude z velké části rekonstruován do původní podoby.“

K dosavadní dominantně barrandovské skály, restauraci s vyhlídkovou věží, ale z obou stran přibydou další stavby. „Vzniknou dva velké objekty. Kongresové centrum s garážemi, přednáškovými sály a velká budova pro apartmánové bydlení,“ říká Jiří Skalický.

Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu se s budoucím zastavěním venkovní části teras nerad smiřuje. Opravit jen samotný restaurační objekt by ale podle něho bylo nereálné. Situace i dostupnost se radikálně změnily.

„Takže je to jakási pomyslná daň za to, že tam bude základna, kde bude hotel, kongresové centrum a tím je dáno, že se tam lidé objeví a bude to fungovat.“

„Pevně věřím, že se podaří obnovit Barrandovské terasy v plné kráse. A že by to zase mohlo být místo, kde se lidé scházejí a kochají se nádherným výhledem.“

Kolik bude obnova Barrandovských teras stát investor nezveřejňuje.

 

Zdroj: rozhlas.cz

Autor: Jaroslav Skalický

Další články

Úschova peněz

Co to vlastně znamená úschova peněz? Proč se úschova peněz dělá? Kde je možné úschovu peněz zřídit? Při prodeji a koupi nemovitosti se setkávají dvě

Přečíst »